вівторок, 23 жовтня 2012 р.

Як Марічка книжку для підлітків читалаСценки з життя
Передісторія
Насправді, "Маргаритко, моя квітко" Крістіне Нестлінгер не перша книжка для підлітків, за яку взялася Марічка. Так є, що зараз вона ще читає дитячі книжки, але все частіше серед них трапляються такі, що розраховані на трохи старшу аудиторію і піднімають такі серйозні проблеми, як розлучення батьків, травма чи смерть близьких, пошук свого місця у світі, закоханість.
Зазвичай я намагаюся прочитати перед Марічкою дитячі книжки, щоб вчасно їй щось порадити, а потім обговорити. Правда, це твердження більше стосується україномовної літератури, бо той потік, що Марічка читає англійською, важко проконтролювати. Вона ж бере книжки у класній, шкільній і міській бібліотеці. То вже швидше доня радить нам із Ромою, що б таке цікавеньке почитати. Хоча щонайменше двічі я потрапляла «в яблучко» із вибором англомовних книжок, і Марічка підсіла спочатку на серію книжок про Джуді Муді Меган МакДоналд (два роки тому), а потім – про таємне товариство Бенедикта Трентона Лі Стюарта (цього літа).
Сценка перша
Улітку ми привезли багато нових книжок із України, і я ще не все перечитала. Марічка часом прислухається до моїх порад, та все ж вибирає читання сама. Буквально учора закінчила "Маргаритко, моя квітко" Крістіне Нестлінгер. На днях заходжу в її спальню побажати добраніч, а вона каже: "Мамо, я тобі зараз дещо почитаю, а ти поясниш". Приблизна цитата: "Він виявився імпотентом. Це була швидше психологічна вада, а не фізична". Я жахнулася: як пояснити, хто такий імпотент, дитині, яка досі вважає, що діти народжуються від поцілунків? "Це людина, котра не може мати дітей", сказала я. "Умгу", мугикнула Марічка. Я видихнула. Як виявилося, ненадовго...
Якщо хтось хоче запитати, для чого я ввела доньку в оману щодо того, звідки з’являються діти, одразу відповім: я ніколи не розказувала ніяких байок. Але й весь процес у деталях не описувала. Марічці було достатньо того, що тато мамі закидає насінинку, насінинка поєднується з маминою клітинкою і з цього росте дитинка. А як та насінинка туди потрапляє, то вже вона сама додумала.
Сценка друга
Я таки взялася читати "Маргаритку...", але, звісно, Марічку не наздогнала. У мене часу на читання обмаль, а вона, поки хворіла, від книжки відривалася тільки до свого ноутбука.
Мамо, не читай далі, тобі не сподобається.
Чому?
Бо там про секс.
Ги. Мову відібрало. Що ж там таке пишуть про секс? І чому це моя дитина вважає, що мені нецікаво буде про це читати?! (Ну добре, ця думка прийшла значно пізніше.)
Ми з Ромою, з хихотінням підлітків, намагалися розколоти Марічку: що ж там таке написано про секс. Марічка мовчала і тільки знічено посміхалася, буцімто, ну ви наче самі не знаєте.
Зрештою, таки розкололася: Маргарита прийшла до свого хлопця і роздягнулася в його кімнаті, а коли через півгодини туди зазирнув тато, вона поспіхом вдягалася.
"Невже це все?" думала я і намагалася придумати, коли ж я таки прочитаю цю книжку, щоб осягнути обсяг знань, отриманих Марічкою.
Сценка третя
Учора Марічка перед сном уже взялася за іншу книжку. Питаю:
Ну як тобі?
Зморщила носа.
Це ж тобі не про секс читати, – ущипнула я її, посміхаючись.
– Ну, мамо! Маргарита там тільки двічі роздягається!
Двічі?!
Так. Спочатку з одним, а в кінці – з іншим. Вона нарешті визначилася.
Трохи про книжку
Я прочитала лише півсотні сторінок, тому зараз напишу те, що зрозуміла з анотації та Маріччиних розповідей, а після прочитання допишу свої враження.
На початку книжки Маргариті чотирнадцять, вона досить товста, хоча й не має особливих комплексів із цього приводу. Їй подобається красунчик-однокласник Флоріан Кальб. Після зустрічі однокласників мама Маргарити ставить собі за мету схуднути (а у них вся сім’я – товстунці). Очевидно, Маргарита наслідує мамин приклад, бо згодом вона вже зовсім не товстуля і через два роки зустрічається одразу з двома хлопцями – тим самим Флоріаном, який їй подобався ще з початку книжки, і з Гінцелем, хорошим спокійним хлопцем, якого вона сприймає як друга. Але саме його вона вибере у кінці. Так, саме Гінцель – той другий, перед ким вона роздягалася.
Звісно, книжка не лише про Маргаритині сумніви щодо хлопців. На її сторінках розгортається справжня сімейна драма. Тато не схвалює маминого бажання худнути і працювати, щоб мати свої власні гроші. Гансик, молодший брат Маргарити, стає на татів бік. Батьки розлучаються і ділять дітей, але через деякий час знову сходяться, щоб жити разом. А взагалі, раджу вам почитати книжку самим – вона читається легко, написана з гумором, так що задоволення від занурення у світ підлітків гарантоване.

Немає коментарів:

Дописати коментар